Home Wysoczyzna Elbląska
Srebrna Góra i jej tajemnice PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 28 Listopad 2009 13:13
Groby na Srebrnej Górze w Łęczu  
V - VII wiek po ur. Chrystusa
 
 
 Otoczenie Elbląga i okolic jest to niewątpliwie bardzo interesujący teren. Odkryte tu na Srebrnej Górze groby z V do VII wieku po narodzinach Chrystusa, ukazały nam bardzo interesujące objekty archeologiczne.
 
Na początku trochę historii odkrycia. Cmentarzysko to zostało odkryte w 1892 roku. Góra ta ma wysokość 90 m. nazywana jest Srebrną Górą, leży między Łęczem a Nadbrzeżem, położona w odległości 1200 metrów od Łęcza. W 1892 roku w miejscowości Łęcze utwardzano jedną z dróg, a piasek wybierano ze Srebrnej Góry. Jeden z kierowników budowy drogi znalazł małą urnę z ozdobą z brązu. Tą przekazał natychmiast sołtysowi wsi Łęcze, Henrykowi Dreyer. Ten zawiadomił profesora Roberta Dorr, który stwierdził, że w urnie znajduje się zapinka naramienna. W czasie pobytu w Łęczu, na Srebrnej Górze, na jej wschodniej stronie znalazł prof Robert Dorr wielką ilość końskich szkieletów. Na północnej stronie, zaraz pierwszego dnia znalazł trzy nienaruszone groby. W następnych tygodniach odkryto 10 grobów. Jako, że dalsze prace byłyby prowadzone na polu obsianym zbożem, musiano odłożyć wykopaliska do jesieni 1892 roku. Znaleziono razem 12 grobów, ułożonych w jednym rzędzie, oddalonych od siebie około 0,80-1,50 metra. Wykopano duże ilości bursztynu, 2 oszczepy, resztki spalonych kości oraz ozdoby charakterystyczne dla tego okresu.
Sołtys wsi Łęcze, Henryk Dreyer i właściciel pól pan Kuhn wspomagali profesora we wszystkich czynnościach. Nietylko, że pozwalali na wykopaliska, ale także oddali wszystkie znalezione rzeczy do zbiorów muzealnych.
Jesienią roku 1893, ponownie zaczęto poszukiwania na Srebrnej Górze. Odkryto 6 nowych grobów, a w październiku następne 42 miejsca pochówku. W grobach tych znaleziono 25 brązowych naramiennych zapinek, każda innej wielkości i każda inaczej ozdobiona. Szczególnie interesujące były zapinki prymitywnie wykonane przez rodzimych rzemieślników, naśladujące zapinki rzymskie. W niektórych grobach znajdowały się niespalone szkielety koni, na czaszkach których znaleziono resztki uprzęży. W grobach tych znaleziono ponownie bursztyn, noże w kształcie sztyletów z drewnianymi rękojeściami.
W 1895 roku odkryto 20 dalszych grobów. W grobach tych znaleziono zupełnie inne zapinki. Prostokątne kształty znikły zupełnie, a na ich miejsce pojawiły sie okrągłe, pięknie zdobione zapinki.
 
 
                                              Zapinka okrągła     
                   a. przód                                                       b. zapięcie
 
 
Na 2000 m kw. znaleziono 150 grobów. Prawie połowę z nich odkryto w północnej części góry. Groby te były okrągłe lub w kształcie elipsy, o średnicy 1,30 do 2 metrów. Pod tymi kamiennymi plastrami znajdowała się spalona warstwa, o grubości 0,40 do 0,50 metra. W niej znajdowały się resztki kości, brąz, żelazo i glina. I tutaj znajdowano również groby koni, pochowanych pojedyńczo lub pod grobami mężczyzn. 
 
                  
 
 Znaleziska na Srebrnej Górze. Są to między innymi: zapinki, klamry, miecze, oszczepy, noże, urny, perły bursztynowe, końska uprzęż.
 
 
Die Gräberfelder auf dem Silberberg bei Lenzen und bei Serpin, Kreis Elbing
aus dem V.-VII. Jahrhundert nach Christi Geburt
Professor dr Robert Dorr
Elbing 1898
 
Tłumaczenie i streszczenie tekstu dtm
 

© Łęcze 2009