22 listopada, 2024

Home Wokół Zalewu Wiślanego
Wokół Zalewu Wiślanego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 20 Maj 2009 16:25

 

Łęcze leży zaledwie 3 kilometry od Zalewu Wiślanego

Tereny wokół Zalewu Wiślanego natura obdarzyła pięknymi krajobrazami i unikalną przyrodą. Tu, po stronie polskiej, znajdują się 2 Parki Krajobrazowe i aż 9 rezerwatów przyrody.

PARK KRAJOBRAZOWY "WYSOCZYZNA ELBLĄSKA"

Wysoczyzna Elblšska

Został on utworzony w 1985 roku, a jego powierzchnia wynosi 13.460 ha. Rzadkie połączenie krajobrazu morskiego z krajobrazem wysoczyznowym nadaje temu skrawkowi ziemi szczególnego uroku. Zbocza Wysoczyzny wznoszą się na wysokość od 60 do 100 m, a najwyższy punkt znajduje się w okolicach wsi Milejewo (197 m n.p.m.). Jest tu wiele jarów i wąwozów o głębokości dochodzącej nawet do 60 m.

Można spotkać tu potoki przypominające górskie strumyki, nadające parkowi charakter obszarów górzystych. Rosną tu także typowo górskie rośliny: czosnek niedźwiedzi, żywiec cebulkowy, skrzyp olbrzymi, pióropusznik strusi i inne. Krajobraz Parku urozmaicają liczne zabytki architektury, a z punktów widokowych można podziwiać piękne krajobrazy między innymi Zalewu Wiślanego, Żuław i Mierzei Wiślanej.

Dšb Bażyńskiego - Kadyny

REZERWAT "KADYŃSKI LAS"

To jeden z dwóch rezerwatów znajdujących się w obrębie Parku Krajobrazowego "Wysoczyzna Elbląska". Powstał on na powierzchni 8 ha ze względu na ochronę około 200-letniego starodrzewu bukowego i dębowego. Na terenie "Kadyńskiego Lasu" rośnie najstarszy w Polsce dąb im. J. Bażyńskiego uznany za pomnik przyrody. Runo leśne reprezentowane jest tutaj przez lilię złotogłów, widłak wroniec, czerniec gronkowy i inne ciekawe rośliny.

 

REZERWAT "BUKI WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ"

To drugi rezerwat leśny na terenie Parku Krajobrazowego "Wysoczyzna Elbląska". Zajmuje on powierzchnię 94 ha urozmaiconą szeregiem malowniczych wąwozów, których dno porasta około 100-letnia buczyna z udziałem zespołu dębowo-grabowego oraz wiązu i świerka.

REZERWAT "PIÓROPUSZNIKOWY JAR"

Zajmuje on powierzchnię 38 ha na terenie Wysoczyzny Elbląskiej, ale poza Parkiem Krajobrazowym. Położony jest w dnie malowniczej doliny Lisiego Parowu i porasta go las jesionowo-wiązowy. W podszyciu króluje tu, objęty ochroną gatunek paproci, pióropusznik strusi.

REZERWAT "JEZIORO DRUŻNO"

Łabędzie na Jeziorze Drużno Rybacy na Jeziorze Drużno

Ten ornitologiczny rezerwat przyrody o powierzchni 3.022 ha, położony w gminie Elbląg na Żuławach, zasługuje na szczególną uwagę. Spełnia on warunki międzynarodowej Konwencji z Ramsar i został utworzony w celu ochrony ptactwa wodno-błotnego. Wyróżniono tu ponad 100 gatunków ptaków gniazdujących. Należą do nich m.in.: perkozy, kaczki, błotniak stawowy, myszołów, gołębiarz, mewa śmieszka. Znaczna część tafli wody pokryta jest przez nimfoidy, do których należą: grążel żółty, grzybień biały, grzybieńczyk wodny. Tworzą one zwarte pokrywy o powierzchni często przekraczającej 1.000 m2. Przez Jezioro Drużno prowadzi tor wodny Kanału Elbląskiego.

"REZERWAT ZATOKA ELBLĄSKA"

To kolejny rezerwat ornitologiczny spełniający kryteria Konwencji z Ramsar. Obejmuje on obszar 420 ha w Nowakowie i Jagodnie (gminy Elbląg i Tolkmicko). Ze względu na dogodne warunki gniazdowania osiedliły się tu liczne gatunki ptaków wodnobłotnych.

PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

Został utworzony w 1985 roku i obejmuje część Mierzei od Sztutowa do granicy państwowej z Federacją Rosyjską. Jego powierzchnia wynosząca 4.410 ha w 75% zajęta jest przez lasy. Na atrakcyjność Parku wpłynęło występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach. Najwyższa wydma - Wielbłądzi Grzbiet - położona na wschód od Krynicy Morskiej wznosi się na wysokość 49 m. Do niewątpliwych atrakcji turystycznych należy czynny klif w okolicy Piasków.

Dawniej Mierzeja Wiślana porośnięta była lasem liściastym (olcha, lipa, dąb, klon). Wskutek prowadzenia niekontrolowanego wyrębu nastąpiło wylesienie terenu. Taka sytuacja sprzyjała przemieszczaniu się wydm, które wędrowały w kierunku Zalewu Wiślanego i zasypywały osady. Aby temu zapobiec sadzono rośliny wydmowe, a następnie drzewa, głównie sosny, jako najlepiej przyjmujące się na piaszczystym gruncie i to właśnie sosna (z domieszką buka, dębu, olszy i brzozy) króluje obecnie na Mierzei. Na terenie tego Parku Krajobrazowego znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej. Walory tej ziemi są znane i wykorzystywane od dawna do celów leczniczo- wypoczynkowych.

Kormorany czarne

REZERWAT KORMORANÓW W KĄTACH RYBACKICH

Został on utworzony w 1957 roku na powierzchni 14 ha (gmina Sztutowo). Jest to rezerwat ornitologiczny powołany w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. Ochrona kormorana czarnego wpłynęła na szybki wzrost jego populacji.

REZERWAT "BUKI MIERZEI WIŚLANEJ"

Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha w celu ochrony naturalnego stanowiska 150-letniego buka.

Rezerwat Mewia Łecha

REZERWAT "MEWIA ŁACHA"

Utworzony w Mikoszewie (gmina Stegna) na powierzchni 132 ha w celu ochrony kolonii lęgowych rybitwy. Występują tu także: czapla siwa, bocian czarny, żuraw, mewy, kolonie ptaków siewkowych i blaszkodziobych.

 

żródło: www.zalew.org.pl

 

© Łęcze 2009