15 czerwca, 2024

Home Stowarzyszenie "Łęcze - wieś z perspektywą"
Krótko na nasz temat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 16 Czerwiec 2009 13:00

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie działają od maja 2008.Pierwsza, wspólna inicjatywa powstała 30.maja – organizacja festynu i rozgrywek piłkarskich „Łęcze Cup” Szczegóły dotyczące imprezy.

W organizację imprezy zostali zaangażowani zarówno członkowie Stowarzyszenia jak i inni mieszkańcy, w szczególności młodzież.
Kolejną inicjatywą było uczestnictwo w projekcie, organizowanym przez Gminę Tolkmicko -
USŁUGI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – usługi rekreacyjno-integracyjne i sportowe świadczone w miejscu zamieszkania i zorganizowane poza miejscem zamieszkania. Projekt realizowany był przy udziale Szkoły Podstawowej w Łęczu, jako bezpośrednim wnioskodawcy. Organizacją i realizacją zajęli się  członkowie Stowarzyszenia oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Łęczu.  Celem projektu była integracja dzieci z miejscowości Łęcze. 15.07.2008 zrealizowano pierwszą  część projektu – wyjazd dzieci do Sopotu (Aquapark, wycieczka po molo). Druga część projektu ( wycieczka do Elbląga- kino, muzeum) została zrealizowana w terminie do dnia 15.08.2008 . Relacja z imprezy:


Z inicjatywy członków Stowarzyszenia została reaktywowana drużyna piłkarska „Sokół” . Drużyna została oficjalnie zarejestrowana do B klasy i już w sezonie 2008/2009 uczestniczy w rozgrywkach, zgodnie z harmonogramem.
Oprócz drużyny dorosłych , została utworzona drużyna młodzików. Dzieci uczestniczą 2 razy w tygodniu w treningach, drużyna rozgrywa  mecze towarzyskie.
Treningi odbywają się przy współpracy z profesjonalnym trenerem, działającym w ramach wolontariatu. Na poczet utrzymania drużyny oraz boiska, organizatorzy pozyskali sponsorów. Miesięczna pula wydatków wynosi 1500 PLN . Drużyna pozyskała też piłki oraz siatki do gry od sponsorów.

Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w projekcie „5 POMYSŁÓW NA LOKALNĄ AKTYWNOŚĆ”, organizowanym przez ESWIP ( Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych). W ramach projektu członkowie uczestniczyli w szkoleniach, wyjazdach studyjnych. Elementem kończącym projekt była organizacja Andrzejek dla mieszkańców wsi, połączonych z konkursem kulinarnym w celu wypracowania potrawy regionalnej. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel 1000 PLN z projektu.
2 mieszkanki Łęcza brały udział w konkursie kulinarnym w Olsztynie .

Zostały napisane 4 projekty na dofinansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia na rok 2009, z czego 2 przeszły pozytywnie:
1.wniosek „Równać szanse” – 7.000 PLN na aktywizację młodzieży i stworzenie strony internetowej dla wsi www.lecze.com.pl ( w trakcie realizacji)
2.projekt 9,5- 50.000 PLN Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Oddolne inicjatywy na obszarach wiejskich” dla dzieci „ Łęczmy się z młodzieżą- rozwój młodych na rzecz wsi Łęcze” – (w trakcie podpisywania umowy)

Zostały rozpoczęte prace związane z zagospodarowaniem placu-stanicy rowerowej. Pozyskano z budżetu Gminy Tolkmicko 2000 PLN na oczyszczenie stawu, pozostałe prace porządkowe zostały wykonane siłami mieszkańców wsi i członków Stowarzyszenia.
Uzyskano wstępną deklarację sponsora na budowę wiaty, projekt będzie realizowany społecznie przez mieszkankę wsi Łęcze.
Zorganizowano 2 imprezy rozrywkowe: Sylwester, karnawałowy bal przebierańców.
Członkowie Stowarzyszenia w swoich działaniach dążą do integracji wszystkich i osób i instytucji działających na terenie wsi Łęcze (OSP Łęcze, Rada Sołecka, Parafia Łęcze
         Członkowie stowarzyszenia stale dbają o promocję działań jak i wsi Łęcze ( publikacje na  www.portEl.pl, Dziennik Elbląski).

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza wszystkich chętnych do udziału w pracach na rzecz wsi Łęcze.

 

© Łęcze 2009