20 kwietnia, 2024

Home Ścieżki turystyczne piesze
Na Kopernikowskim Szlaku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 29 Maj 2009 12:11

 

 

źródło mapy i informacji: www.zalew.org.pl

Łęcze leży na trasie słynnego Szlaku Kopernikowskiego.

 1. Szlak czerwony - EL-06-c - "Kopernikowski"
  Kościół Próchnik

  Szlak ten prowadzi z Torunia do Olsztyna, a jego fragment na trasie Elbląg - Braniewo jest ostatnim (na razie) odcinkiem Międzynarodowego Dalekobieżnego Szlaku Pieszego "E-9". Przebieg szlaku od Elbląga: Elbląg-miasto, Elbląg-Bażantarnia, Jagodnik, Próchnik, Łęcze, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Frombork, Braniewo.

  • Elbląg - to miasto z 750 letnią historią i ciekawymi zabytkami.
  • Bażantarnia - to piękny park leśny Elbląga. Most Jagodnik
  • Jagodnik - wieś na szlaku z pięknym mostem z 1925 r. oraz obeliskiem ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej.
  • Łęcze - jest jednym z najstarszych miejsc osadnictwa na ziemi elbląskiej. Zachowały się tu kościół z połowy XVIII wieku, nieliczne już chaty podcieniowe oraz skorupa wiatraka holenderskiego. Za wsią szlak przechodzi przez potężne grodzisko. Na terenie grodziska znajduje się głaz z inskrypcją upamiętniającą archeologa prof. Roberta Dora. Wiatrak - Łęcze
  • Suchacz - dawniej wieś letniskowa. Zachował się tu budynek dawnego hotelu "Zameczek nad Zatoką" (obecnie szkoła). W pobliżu budynku stoi obelisk poświęcony Carlowi Pudorowi.
  • Kadyny - to wieś o bogatej historii, z pięknym barokowym pałacem i zachowanymi zabudowaniami folwarcznymi. Rośnie tu także wspaniały 1000-letni Dąb Bażyńskiego. Na wzgórzu odbudowywany jest klasztor franciszkański. W pobliskich Pagórkach zachował się obelisk upamiętniający pierwszą wizytę cesarza Wilhelma II w Kadynach. Wały Tolkemita - to największe grodzisko zachowane na terenie Wysoczyzny Elbląskiej.
  • Tolkmicko - to miasto i port na Zalewem Wiślanym, gdzie warto zobaczyć piękny budynek dworca Kolei Nadzalewowej i kościół gotycki z XIV wieku.
  • Święty Kamień - to potężny głaz narzutowy leżący w wodach Zalewu Wiślanego. Obwód głazu ok. 13,80 m. Jest doskonale widoczny z pociągu Kolei Nadzalewowej.
  • Frombork - to "miasto Kopernika". Posiada liczne zabytki m.in. katedrę z XIV wieku ze słynnymi organami. Ciekawostką na Wzgórzu Katedralnym jest wahadło Foucaulta w Wieży Radziejowskiego. Kościół Św. Krzyża w Braniewie
  • Braniewo - to miasto nad Pasłęką. Wśród zabytków godne uwagi są m.in. kościół św. Katarzyny i kościół św. Krzyża. Ciekawy jest układ przestrzenny starego i nowego miasta. Atrakcją Braniewa jest najmniejszy w Polsce ogród zoologiczny umieszczony w dawnej fosie.
Zmieniony: Środa, 17 Czerwiec 2009 15:52
 

© Łęcze 2009