15 czerwca, 2024

Home Ochotnicza Straż Pożarna
Restauracje w Łęczu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 28 Listopad 2009 19:46

 

W 1323 roku dnia 22 listopada

komtur Hermann von Oettingen niejakiemu Bernardowi i jego potomkom nadał prawo założenia i prowadzenia gospody w Łęczu.

Na Św. Marcina (11 listopada) musiał uiszczać opłaty roczne w wysokości 2 marek i dwa funty pieprzu.

Za te opłaty otrzymał, jako jedyny w Łęczu, przywilej prowadzenia gospody. Bernard mógł sprzedawać mięso, ryby i chleb.

Przed 1750 rokiem restauracja była własnością Michała Kogge i potem Abrahama Kogge. Płacił on 5 florenów i 10 srebrnych groszy podatków a także 36 marek podatków gruntowych. W 1750 roku przeszła gospoda na własność rodziny Blitschau. Ostatni właściciel Jan Blitschau zmarł w 1945 roku podczas porwania-wygnania przez Rosjan 1 października w Iławce.

W 1772 roku przeprowadzono spis mieszkańców. W tym czasie restaurację w Łęczu prowadził Krystian Blietschau, który posiadał 4 włóki ziemi. Mógł on rocznie sprzedawać od 40 do 50 ton piwa  i 10 Achtel wódki. Wszystko musiał kupować w Elblągu. Podatki uiszczał w wysokości 1 talara i 70 groszy.

 

 

Restauracja "Przy Kolei nad Zatoką"

 

 

Gospoda "Przy Koleji nad Zatoką" w Łęczu leżąca przy romantycznym Wąwozie Plantacjowym, w pobliżu pięknej góry
poleca zawsze ciepłe posiłki i najlepsze napoje

G. Blietschau

 

Michał Kuhn zbudował w 1878 roku budynek, w którym znajdowała się restauracja "Cesarska Poczta". Zięć jego August Werner, nauczyciel z zawodu, przejął prowadzenie tej gospody i rozbudował ją o dużą salę, ogród i kręgelnię. Od 1880 roku działała tutaj także poczta. 

 

Restauracja " Wysoki Las"

 

 

 

Łęcze 1910 rok. W moim nowo wybudowanym hoteliku i restauracji "Wysoki Las"  spędzisz bardzo przyjemnie letnie dni. Polecam szczególnie stowarzyszeniom i turystom. W 30 minut z Suchacza jest nasz hotelik do osiągnięcia. Samochodem z Łęcza osiągniesz cel w 15 minut, podobnie z leśnictwa Pęklewo. W pobliżu łęczańskie wąwozy. Przepiękne lasy liściaste i iglaste. Port i widok na morze.

Hotel i utrzymanie od osoby, za jeden dzień 4 marki

Jednocześnie polecam moją restaurację w Łęczu "Cesarska Poczta"  z jej wielką salą, pięknym ogrodem i kręgelnią.

Polecam się  Werner

Właściciel restauracji, Łęcze

 

W 1907 roku kupił August Werner od Henryka Dreyer 50 morgów lasu i wybudował tam świetnie wyposażony, na wysokim poziomie prowadzony, hotelik z restauracją. Tutaj to śmietanka elbląska spędzała wolny czas. W 1926 roku zmarł August Werner, a prowadzenie przejął wtedy jego syn Willi. W 1937 roku sprzedał on całość restauratorowi Nitsch'e. W 1945 roku został budynek spalony.

 

Przygotowała i opracowała dtm

 

 

© Łęcze 2009