Restauracje w Łęczu |
Wpisany przez Administrator |
Sobota, 28 Listopad 2009 19:46 |
W 1323 roku dnia 22 listopada komtur Hermann von Oettingen niejakiemu Bernardowi i jego potomkom nadał prawo założenia i prowadzenia gospody w Łęczu. Na Św. Marcina (11 listopada) musiał uiszczać opłaty roczne w wysokości 2 marek i dwa funty pieprzu. Za te opłaty otrzymał, jako jedyny w Łęczu, przywilej prowadzenia gospody. Bernard mógł sprzedawać mięso, ryby i chleb. Przed 1750 rokiem restauracja była własnością Michała Kogge i potem Abrahama Kogge. Płacił on 5 florenów i 10 srebrnych groszy podatków a także 36 marek podatków gruntowych. W 1750 roku przeszła gospoda na własność rodziny Blitschau. Ostatni właściciel Jan Blitschau zmarł w 1945 roku podczas porwania-wygnania przez Rosjan 1 października w Iławce. W 1772 roku przeprowadzono spis mieszkańców. W tym czasie restaurację w Łęczu prowadził Krystian Blietschau, który posiadał 4 włóki ziemi. Mógł on rocznie sprzedawać od 40 do 50 ton piwa i 10 Achtel wódki. Wszystko musiał kupować w Elblągu. Podatki uiszczał w wysokości 1 talara i 70 groszy.
Restauracja "Przy Kolei nad Zatoką"
Gospoda "Przy Koleji nad Zatoką" w Łęczu leżąca przy romantycznym Wąwozie Plantacjowym, w pobliżu pięknej góry G. Blietschau
Michał Kuhn zbudował w 1878 roku budynek, w którym znajdowała się restauracja "Cesarska Poczta". Zięć jego August Werner, nauczyciel z zawodu, przejął prowadzenie tej gospody i rozbudował ją o dużą salę, ogród i kręgelnię. Od 1880 roku działała tutaj także poczta.
Restauracja " Wysoki Las"
Łęcze 1910 rok. W moim nowo wybudowanym hoteliku i restauracji "Wysoki Las" spędzisz bardzo przyjemnie letnie dni. Polecam szczególnie stowarzyszeniom i turystom. W 30 minut z Suchacza jest nasz hotelik do osiągnięcia. Samochodem z Łęcza osiągniesz cel w 15 minut, podobnie z leśnictwa Pęklewo. W pobliżu łęczańskie wąwozy. Przepiękne lasy liściaste i iglaste. Port i widok na morze. Hotel i utrzymanie od osoby, za jeden dzień 4 marki Jednocześnie polecam moją restaurację w Łęczu "Cesarska Poczta" z jej wielką salą, pięknym ogrodem i kręgelnią. Polecam się Werner Właściciel restauracji, Łęcze
W 1907 roku kupił August Werner od Henryka Dreyer 50 morgów lasu i wybudował tam świetnie wyposażony, na wysokim poziomie prowadzony, hotelik z restauracją. Tutaj to śmietanka elbląska spędzała wolny czas. W 1926 roku zmarł August Werner, a prowadzenie przejął wtedy jego syn Willi. W 1937 roku sprzedał on całość restauratorowi Nitsch'e. W 1945 roku został budynek spalony.
Przygotowała i opracowała dtm
|
Zmieniony: Niedziela, 20 Listopad 2011 18:20 |
Rytm Łęcza
- Szlifujemy talenty
- WIATA - mamy pozwolenie na budowę
- Mamy w końcu naszych Radnych !!!
- Wybory 2010 Los naszej miejscowości w Twoich rękach.
- „Nordic Walking – czas dla Rodzin”
- KONTO BANKOWE na rzecz PSZKODOWANYCH W POŻARZE
- Tragiczny poniedziałek w Łęczu
- LIPCOWE HARCE
- Znowu razem !
- Sukces Łęczowskich Palm!
- 1 % - sam zdecydujesz na co wydać swoje pieniądze
- Trochę wspomnień z wakacji
- Pierwsze"koty za płoty"
- Warsztaty Taneczne 2009
- 710 lat za nami
- Obchody 710-lecia Łęcza
- www.lecze.com.pl
- Łęczmy się z młodzieżą
- Łęcze będzie w internecie
- Łęcze Cup
Galeria
Z życia mieszkańców
Ilosc osob
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości© Łęcze 2009